הפטרייה היא הדלקת השכיחה ביותר בנרתיק, וכ-75 אחוזים מהנשים סובלות ממנה. הפטרייה הנפוצה ביותר נקראת "קנדידה" והיא גורמת לדלקת. הקנדידה מתפתחת בדרך כלל בעקבות מספר גורמים. בין הגורמים להתפתחות הפטרייה:

nocardia-farcinica-958998_640
  • נטילת אנטיביוטיקה – כאשר נוטלים אנטיביוטיקה, רמת החומציות בנרתיק יורדת.
  • הריון – המערכת החיסונית של האישה חלשה.
  • נשים הסובלות מסכרת – במקרה זה, הסביבה הנרתיקית הופכת להיות בסיסית יותר מחומצית, והדבר מעודד את צמיחת הפטריות.
  • נשים הצורכות פחמימות רבות
איך מזהים פטרייה?

הקנדידה השכיחה ביותר מתבטאת בהפרשות דמויות גבינת קוטג' – הפרשה לבנה עם גושים לבנים. כמו כן, היא מתבטאת בגרד חזק בנרתיק, או באזור השפתיים החיצוניות. קיימים מקרים שבהם הגרד מתפשט לאזור פי הטבעת.

במקרים כאלו של חשש לקנדידה, לוקחים משטח לתרבית, אבל רוב הרופאים יודעים לזהות את התופעה בעין מקצועית, לפי צבע ההפרשה. במעבדה מזוהה הקנדידה, אם קיימת, וכן סוג הקנדידה.

דרכי הטיפול בפטרייה

בפטרייה ניתן לטפל בפשטות בנרות או במשחה למספר ימים. טיפול אחר מציע שני כדורים ממשפחת פלוקנול בהפרש של שלושה ימים. את הכדורים יש ליטול לאחר ייעוץ רפואי בלבד, שבו נשללת התנגשות עם בעיות פוטנציאליות אחרות. אם הפטרייה כרונית, נדרש טיפול פעם בשבוע למשך שלושה עד שישה חודשים – שבו נוטלת האישה כדורים.

כמו כן, ישנה תרופת סבתא שחלק מהנשים הסובלות מפטרת חוזרת, משתמשות בה: ניתן לקחת כף חומץ תפוחים או הדרים, לערבב אותה בליטר מים ולבצע שטיפה פנימית פעם עד פעמיים בשבוע. בכל מקרה, מומלץ להיוועץ ברופא ברגע שקיים חשש להימצאות פטרייה.

.

צפו בד``ר אילון לחמן מדבר על סוגי דלקות בנרתיק: