כ-75 אחוזים מהנשים צפויות לסבול לפחות פעם אחת במהלך חייהן מדלקת בנרתיק. לכן, עליהן להיות ערות לנושא, להכיר את התסמינים לדלקות אלה ואת אפשרויות הטיפול בהן. הדלקות נגרמות בעיקר בגלל שינוי רמת החומציות באזור וירידה ברמת האסטרוגן שמאפיינת את גיל המעבר.

חיידקים גורמי עגבת. מסוכן לנשים בהריון
virus-647210_640

הדלקת החיידקית היא אחת הדלקות הנפוצות שקיימות. כל החיידקים התוקפים את גוף האדם עלולים להגיע גם לנרתיק. חלקם מגיעים מפי הטבעת, חלקם מדלקות בדרכי השתן ובחלקם הגדול לא ברור כיצד הגיעו – אך כמו שמגיעים לאברים אחרים בגוף, יכולים החיידקים להגיע גם לנרתיק.

הסוג השכיח ביותר של דלקות חיידקיות הוא "בקטריאל וגינוזיס", שנגרם על ידי חיידקי הכלמידיה והגרדנלה. כמובן שישנם חיידקים נוספים שעשויים לגרום לדלקת חיידקית ואלו מתבטאים במחלות מין, כמו עגבת או זיבה. במקרים של הריון, שתי מחלות מין אלה עלולות לגרום ללידה מוקדמת ולזיהומים ברחם לאחר הלידה.

לאחרונה נוסף חיידק הסטרפטוקוקוס לרשימה. איתור של חיידק זה נעשה בשבועות ההריון האחרונים. אם אכן מזהים אותו, האישה מקבלת אנטיביוטיקה תוך ורידית בזמן הלידה, כדי להגן על התינוק.

איך מזהים דלקת חיידקית?

חיידקים עלולים להיווצר בגלל גורמים שונים, ובהם הדבקה, הגיינה נמוכה ועוד. ישנם כמה סימנים שהופעתם עלולה להעיד על הימצאות דלקת חיידקית, ביניהם:

  • הפרשה – בדרך כלל בגוון צהוב
  • תחושת צריבה
  • כאבים בזמן קיום יחסי מין

בדרך כלל, הטיפול יהיה בצורת אנטיביוטיקה, אך לעתים יש צורך בעירוי או בטיפול אנטיביוטי דרך הווריד.

במרפאתו של ד"ר אילון לחמן ניתן לקבל הסבר ופתרונות יעילים לדלקות השונות.