בנרתיק נמצאים חיידקים רבים באופן קבוע, במיוחד חיידק בשם "לקטובצילוס", שעם הורמון האסטרוגן שומר על רמת חומציות אופטימלית של PH 4.5. דלקות בנרתיק נובעות בעיקר משינוי ברמת החומציות, מזיהום חיצוני ומירידה ברמת האסטרוגן, המאפיינת את גיל המעבר.

הדלקות בנרתיק נפוצות מאוד, וכ-75 אחוזים מהנשים סובלות מהן לפחות פעם בחיים. הדבר עלול לחזור על עצמו שוב במקרים מסוימים, ואף הגברים המקיימים יחסי מין מזדמנים עם נשים הסובלות מהבעיה, עלולים לסבול מכך. דלקת בנרתיק מאופיינת בהפרשה מוגברת בעלת גוון וריח חזקים, ובתחושת גירוד או צריבה. אי טיפול עלול לגרום לכאבים בעת מתן שתן וקיום יחסי מין, ולעתים לדימום קל.

סוגי הדלקות השונים
  • פטרייה – הדלקת השכיחה ביותר, ש-75 אחוזים מהנשים סבלו ממנה. הפטרייה הנקראת "קנדידה" גורמת לדלקת, והיא מתפתחת בדרך כלל כאשר נוטלים אנטיביוטיקה, בהריון, אצל נשים עם סוכרת ונשים שצורכות פחמימות רבות. פטרייה עלולה להתפתח בעת נטילת אנטיביוטיקה כשרמת החומציות יורדת, במצב של הריון וסוכרת היא תופיע מכיוון שהמערכת החיסונית חלשה. בפטרייה ניתן לטפל בפשטות בנרות או במשחה למספר ימים. טיפול אחר מציע שני כדורים במשך שלושה ימים. אם הפטרייה כרונית, נדרש טיפול פעם בשבוע למשך שלושה עד שישה חודשים.
  • דלקת חיידקית – סוגי הדלקת החיידקית הקשים גורמים למחלת העגבת והזיבה, שעלולות לגרום ללידה מוקדמת ולזיהומים ברחם לאחר הלידה. אנטיביוטיקה היא צורת הטיפול המקובלת, אך לעתים יש צורך בעירוי או בטיפול אנטיביוטי דרך הווריד.
  • דלקת ויראלית – קיימים שלושה סוגים שלה, שבכולם הרפס שמופיע בשלפוחיות הנרתיק. הטיפול הוא בתרופות, אבל הנגעים עלולים לחזור עד לחיזוק המערכת החיסונית. סוג נוסף הוא וירוס הפפילומה שהוא גם גורם עיקרי לסרטן צוואר הרחם. מומלץ לבצע חיסון שפותח לאחרונה, מגיל 9 עד 45.
  • דלקת פרזיטית – נגרמת על ידי פרזיט "טריכומונס" החו¬דר לנרתיק. 70% מהגברים יחלו לאחר קיום יחסי מין חד פעמיים עם נשים הנושאות אותה. נשים נדבקות בה בשיעור גבוה מאוד. במקרה כזה חייבים לטפל אוטומ¬טית גם בבן הזוג. הטיפול תרופתי ומהיר (פלאג'יל 2 גרם דרך הפה). במקרה שקיימת דלקת, לאשה מו¬מלץ להימנע מקיום יחסי מין עד להחלמה מלאה, ללבוש תחתוני כותנה, לוותר על מכנסיים צמו¬דים, להימנע מספורט כמה ימים ולאכול פחות.
לכל דלקת אופן טיפול המתאים עבורה באופן ספציפי

כמו שראינו, קיימות דלקות רבות ולכל אחת טיפול מתאים. כיום ההמלצה של הרופאים למטופלות היא ליטול כדורי פרוביוטיקה, יחד עם אנטיביוטיקה. בעבר היו נוהגים לרשום אנטיביוטיקה, ולאחר מכן התפתחה פטרייה חדשה. פרוביוטיקה תעלה את רמת החיידקים הטובים והגוף יהפוך עמיד יותר לדלקות. במרפאתו של ד"ר אילון לחמן ניתן לקבל הסבר ופתרונות יעילים לדלקות השונות.

פוסטים קשורים: דלקות אינטימיות