בדיקות גנטיות במרפאת ד"ר אילון לחמן – הולכים על בטוח! נשים המעוניינות להיכנס להריון ולוודא שהתהליך יעבור ללא בעיות מיוחדות, עוברות מספר בדיקות של הכנה להריון, שנועדו לוודא שמצבן תקין.

גם במהלך ההריון מבוצעות בדיקות שונות שמטרתן לוודא שהמערכות בגוף האישה לא נפגעות וכי העובר מתפתח באופן תקין.

הבדיקות לפני הכניסה להריון

במקרים של הריון מתוכנן מראש, נוהגים לבצע בדיקות מקדימות שמטרתן לוודא את תקינות ההריון עוד לפני תחילתו, ולייעל אותו. במהלך הבדיקות, נבדקת האם במטרה לדעת אם היא בעלת מחלות גנטיות שונות.

אם היא אכן נמצאת נשאית, יש לבדוק את בן הזוג, כדי לדעת אם גם הוא נשא של אותה מחלה. אם שני בני הזוג נשאים של מחלה זהה, יש לוודא במהלך ההריון שהעובר לא נפגע מכך.

בדיקות אלה, מותאמות לכל אישה על פי השיוך העדתי של הורי הזוג, מהסיבה הפשוטה שמחלות גנטיות נוטות להשתמר בתוך קהילות ועדות. לדוגמה ניתן להצביע על מחלה בשם "טאי-זקס" המאפיינת בעיקר יוצאי עדות אשכנז. בנוסף, מתבקשת האישה (החל משלושה חודשים לפני הכניסה להריון), לקחת ויטמין הנקרא "חומצה פולית". מטרתו היא, כפי שהוכח במחקרים רפואיים, להפחית את הסיכון לנזקים במערכת העצבים המרכזית.

בדיקות עם הכניסה להריון

ידוע בוודאות שככל שגיל האם מבוגר, ישנה עלייה בסיכון למחלות כרומוזומליות-גנטיות של העובר. לכן, משרד הבריאות ממליץ לעבור בדיקות גנטיות ובהן בדיקת מי שפיר, לאבחון מוקדם של מחלות אלה. המשרד גם מממן את הבדיקות לנשים מגיל 35 ומעלה.

עם הכניסה להריון, עוברות הנשים סדרת בדיקות דם:

  • בדיקת סוג הדם של האם – במקרים שבהם סוג הדם הוא מינוס, יש לקבל חיסון במהלך ההריון כדי שהגוף לא ידחה את העובר.
  • ספירת דם – לבדיקת הרכב דם תקין.
  • חיפוש נוגדנים בדם למחלות זיהומיות שעלולות לפגוע בעובר
  • בדיקת חשד ל-HIV
  • בדיקת VDRL – מטרת הבדיקה היא לדעת אם האישה סובלת ממחלות מין למיניהן.
  • בדיקת שתן – נועדה לחיפוש דלקות בשתן.

כמו כן, חשוב להיבדק אצל רופא הנשים ולעבור בדיקת אולטרסאונד החל מהשבוע השביעי להריון, כדי לוודא שהעובר בריא ובעל דופק. באותה ההזדמנות, נבדק שההריון בתוך הרחם ולא מחוצה לו, וכמובן נבדק מספר העוברים ברחם. ניתן לעבור חלק מבדיקות ההריון במרפאתו של ד"ר אילון לחמן, מומחה בכיר לגיניקולוגיה ומיילדות.