הזרעות תוך רחמיות הן טיפול המתבצע אצל זוגות שבהם קיימת בעיה בזרע של בן הזוג. הבעיה קשורה למבנה תאי הזרע או לכמות שלהם. ההזרעה עצמה היא הזרקה של זרע באמצעות צינורית לתוך חלל הרחם.

ההזרעה עצמה מבוצעת ביום הביוץ של האישה, אבל עוד לפני כן מבוצעת עבודה שמטרתה הכנת האישה לביוץ. ההכנה מבוצעת באמצעות ומעקב אולטרסאונד, כדי לראות את הבשלת הביציות. פעמים רבות אנו מכינים את הנשים לביוץ מוגבר, כדי שתתאפשר יותר מביצית אחת, במטרה להגדיל את הסיכוי לפגישה בין הזרע והביציות.

יום ההזרעה התוך רחמית

ביום הטיפול, בן הזוג נותן זרע במעבדה, בדרך כלל אחרי הימנעות ממתן זרע במשך כיומיים עד שלושה ימים. באמצעות המכשור המתקדם, מוציאה המעבדה מסך כל הפרשת הזרע, את תאי הזרע הבריאים והתקינים, ואותם מערבבים בתוך נוזל מיוחד השומר עם שלמותם במשך מספר שעות קטן.

את הנוזל מביא הזוג לרופא, וזה מזריק אותו לתוך חלל הרחם של האישה באמצעות צינורית עדינה. הטיפול מבוצע בדרך כלל באזור העליון של הרחם (פונדוס), שבו יוצאות החצוצרות, כדי שתאי הזרע יעברו לחצוצרות ויפרו את הביצית או הביציות הבאות מן השחלות. כידוע, גם באופן רגיל, מתבצעת ההפריה בחצוצרה, והביצית המופרית מובלת לתוך חלל הרחם באמצעות התנועתיות של החצוצרה.

ברוב המקומות שבהם ניתנות ההזרעות התוך רחמיות, מקובל לבצע הזרעה פעמיים – יום אחרי יום או במרווח של יום אחד. חשוב לזכור שגם הביצית וגם תאי הזרע חיים בתוך הרחם בהמתנה להפריה כ-72 שעות.

פעולת ההזרקה מבוצעת ללא הרדמה, שכן היא אינה כרוכה בכאבים כלל. ההכנה מבוצעת מהמחזור האחרון של האישה. פעולות ההכנה וההזרעה התוך רחמית, ניתנות במרפאתו של ד"ר אילון לחמן, מומחה בכיר לגניקולוגיה.