בדיקת פאפ נקראת על שמו של רופא רומני בשם ג'ורג' פאפאניקולאו שהמציא אותה. הבדיקה מיועדת לכל מי שמקיימת יחסי מין, גם אם באופן סדיר וגם אם באופן חד פעמי. מטרת הבדיקה היא גילוי מוקדם של דלקות, גידולים ומצבים טרום סרטניים.

איך נעשית בדיקת פאפ?

אין צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה, אם כי יש לוודא שהאישה לא בזמן המחזור, וכי היא אינה סובלת מדלקת בנרתיק. הבדיקה נעשית במרפאתו של כל רופא נשים, על ידי לקיחת משטח פשוט מצוואר הרחם. חשוב להדגיש כי הבדיקה אינה כואבת. לפי המלצת האיגוד הישראלי, כדאי לעבור את בדיקת הפאפ אחת לשנתיים, אך במקומות מסוימים בעולם מומלצת הבדיקה אחת לשנה.

לאחר לקיחת המשטח מצוואר הרחם, משטחים אותו על זכוכית. לאחר מכן, מטיחים על המשטח תרסיס מיוחד ששומר את התאים, והמשטח נשלח למעבדה. הרופא הבודק במעבדה, בודק את התאים שהשתמרו על זכוכית המשטח. לפי התאים שנראים, ניתנת האבחנה.

אבחון התוצאות של בדיקת פאפ

ישנן מספר דרגות בתוצאות הבדיקה – והראשונה היא תוצאה תקינה, משמע שאין כל בעיה. בדרגה השנייה נמצאת דלקת בצוואר הרחם (צרביציטיס), ובמקרה כזה הטיפול הוא אנטיביוטי, כמו בכל דלקת. ישנן דרגות שמהוות למעשה שלבים של גילוי סרטן מוקדם:

  • Ascus – משמעותה שבבדיקה התגלו תאים ממקור לא ברור ויש לבצע בדיקה מדויקת יותר.
  • CIN1 – ראשי תיבות של Cervical Intraepithelial Neoplasia. זהו הליך גידולי בצוואר הרחם שבו נגוע שליש מעובי שכבת הכיסוי של צוואר הרחם.
  • CIN2 – מצב שבו שני שלישים נגועים.
  • CIN3 – הדרגה החמורה מבין שלוש הדרגות הטרום סרטניות, שדורשת טיפול רציני יותר ומשמעה שכל עובי השכבה נגוע.

כשנתקלים בתוצאות של Ascus ו-CIN על דרגותיו, מבצעים בדיקה רצינית יותר של צוואר הרחם, הנקראת קולפוסקופיה. זוהי בדיקה באמצעות מיקרוסקופ טלסקופי מיוחד שבודק את מבנה התאים בצוואר הרחם ובודק היכן יש אפשרות לנגע טרום-סרטני. כהכנה לבדיקה, מניחים לפעמים תמיסת יוד על צוואר הרחם המבליטה את התאים החולים. הרופא המבצע את הבדיקה לוקח ביופסיה (רקמה) לבדיקה מדויקת יותר.

לסיכום, בדיקת הפאפ פשוטה ומומלצת, במיוחד בזמן האחרון, כשהמודעות לנושא עלתה וכשקיים חיסון לסרטן צוואר הרחם. זהו אחד מסוגי הסרטן היחידים בגוף האדם, שידוע מה הגורמים לו באופן כה גורף: ידוע שב-95 אחוזים מהמקרים, סרטן צוואר הרחם נגרם מווירוס הפפילומה. לכן, מומלץ גם לעבור את החיסון ולהיות מוגנות יותר.